Tisztelt Látogatónk!
Kérjük, jelezze számunkra, hogy mit szeretne tudni az akkreditálással kapcsolatban, milyen információkat jelentessünk meg ebben a rovatban!
Észrevételeit várjuk a titkarsag@nah.gov.hu címre.
Valamely szervezet, vagy személy valamilyen követelmény(ek)nek való független fél általi megfelelése. Az élet számtalan területén előfordul a fogalom, ennek alapján beszélhetünk diplomáciai, felsőoktatási, egészségügyi, megfelelőségértékelési és más szakterületi akkreditációról.
További részletek az akkreditálásról ITT elérhetők.
A 765/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 2. cikk 12. pontjában meghatározott eljárás.
Az akkreditálás annak hivatalos elismerése független harmadik fél által (amely a 765/2008/EK rendelet értelmében EU tagállamonként kijelölt egyetlen Akkreditáló Testületet jelent), hogy egy szervezet, természetes személy alkalmas bizonyos tevékenységek (vizsgálat, kalibrálás, mintavétel, tanúsítás, ellenőrzés stb.) meghatározott követelmények szerinti elvégzésére.
Akkreditálási eljárás, bővítési eljárás, újraakkreditálási eljárás, valamint felügyeleti vizsgálati eljárás, rendkívüli felügyeleti vizsgálati eljárás.
Az akkreditálási, akkreditált státusz területének bővítési, felügyeleti és rendkívüli felügyeleti vizsgálati eljárás során az értékelési szakaszban a Nemzeti Akkreditáló Hatóság által kirendelt, az akkreditálási kérelemmel érintett területen szakértelemmel rendelkező személyek együttese. Az Értékelő Csoportot a vezető minősítő vezeti, tagjai lehetnek a minősítők és a szakértők.
Az akkreditálási, akkreditált státusz területének bővítési, felügyeleti és rendkívüli felügyeleti vizsgálati eljárás során a döntéshozatali szakaszban a nemzeti akkreditálás rendszerébe tartozó szakterületeken szakértőként eljáró javaslattevő pártatlan testület.
Az Akkreditáló Bizottság tagjainak felsorolása ITT elérhető.
nah.gov.hu -> „Akkreditált szervezetek” menüpont -> „Kereső funkció”
A kérelmező, illetve akkreditált szervezet telephelyén, vagy telephelyein elvégzett helyszíni értékelés.
Az akkreditálási, akkreditált státusz területének bővítési, felügyeleti és rendkívüli felügyeleti vizsgálati eljárás azon szakasza, melynek során az Értékelő Csoport megvizsgálja és kiértékeli, hogy az akkreditálást kérelmező ügyfél felkészült-e, minden vonatkozó akkreditálási követelménynek megfelel-e.
Az akkreditálási, akkreditált státusz területének bővítési, felügyeleti és rendkívüli felügyeleti vizsgálati eljárás értékelési szakaszt követő része, melynek során az akkreditáló szerv érdemben dönt az akkreditált státusz odaítéléséről, fenntartásáról, bővítéséről, szűkítéséről, felfüggesztéséről, visszavonásáról vagy az akkreditálás iránti kérelem elutasításáról.
Az eljárás második szakaszának eredményeként a Kérelmezőnek/Akkreditáltnak kiadmányozott hatósági döntés.
A határozat részét képező odaítélt műszaki területet meghatározó részletes rész.
Az akkreditált státusz odaítéléséről szóló határozat jogerőre emelkedését követően, a Nemzeti Akkreditáló Hatóság (NAH) által kiadott erre a célra rendszeresített okirat.
A Nemzeti Akkreditáló Hatóság (NAH) eljárásaiért fizetendő igazgatási szolgáltatási díjakat a 45/2015. (XII. 30.) NGM rendelet állapítja meg.
A Nemzeti Akkreditálási Rendszerben a NAH szabályozó dokumentumai.
A Nemzeti Akkreditálási Rendszerben alkalmazott formanyomtatványok.
Az európai regionális (EA - European co-operation for Accreditation) és nemzetközi (ILAC - International Laboratory Accreditation Cooperation, IAF - International Accreditation Forum, FALB - Forum of Accreditation and Licensing Bodies) kölcsönös elismerési együttműködésben érintett szervezetek.
Az akkreditációs ciklus során a megfelelőségértékelő testületnél végzett minősítések sora; az ISO/IEC 17011 szerint meghatározott „assessment programme”.
Az akkreditált státusz megjelölésére szolgáló olyan jel, amelyet a NAH ad ki az általa akkreditált szervezet vagy természetes személy részére.
A NAH belső személyzetéhez tartozó nem vezető beosztású kormánytisztviselők. Feladataikat jelen szabályozás tartalmazza.
Az akkreditáló testület tevékenysége, amely szerint egy megfelelőségértékelést végző szervezet (továbbiakban: MÉT) megfelelőségértékelési programját (továbbiakban: MÉP) minősíti az EA-1/06 A-AB 2. szinthez tartozó, illetve a 2015. évi CXXIV. akkreditálásról szóló törvényben (továbbiakban: Natv.) felsorolt területeken.
A NAH eljárásainak döntéshozatali szakaszaiba bevont azon személyek, akiket a NAH jelen szabályozásban meghatározott feladatokkal bíz meg és hatáskörrel hatalmaz fel.
Az IAF MLA jel és az MLA aláíró akkreditálási jelének együttes használata, amelyek közül az utóbbi használatára az akkreditált megfelelőség értékelő testületnek (MÉT) jogosultsága van. Az akkreditált MÉT és az IAF MLA jel együttes használata csak azon IAF MLA aláírók által akkreditált MÉT-ek számára engedélyezett, akik aláírták az IAF MLA jel használatára vonatkozó IAF ML 2:2016 Annex 2 megállapodást.
Az ILAC MRA jel és az MRA aláíró akkreditálási jelének együttes használata, amelyek közül az utóbbi használatára az akkreditált megfelelőség értékelő testületnek (MÉT) jogosultsága van. Az akkreditált MÉT és az ILAC MRA jel együttes használata csak azon ILAC MRA aláírók által akkreditált MÉT-ek számára engedélyezett, akik aláírták az ILAC MRA jel használatára vonatkozó ILAC R7-F1 megállapodást.
Az MSZ EN ISO/IEC 17011 szerint olyan szervezet, amely megfelelőségértékelési szolgáltatásokat végez és amelynek tevékenysége akkreditálás tárgya lehet.
Az akkreditálási, akkreditált státusz területének bővítési, felügyeleti és rendkívüli felügyeleti vizsgálati eljárás értékelési szakaszt követő része, melynek során az akkreditáló szerv érdemben dönt az akkreditált státusz odaítéléséről, fenntartásáról, bővítéséről, szűkítéséről, felfüggesztéséről, visszavonásáról vagy az akkreditálás iránti kérelem elutasításáról.
Az Európai Akkreditálási Együttműködés Kölcsönös Elismerési Megállapodása (European co-operation for Accreditation Multilateral Agreement).
Értékelő csoport
Az IAF MLA jel és az IAF MLA aláíró logójának együttes használata. Az együttes IAF MLA jelet csak az MLA aláírója használhatja az IAF MLA aláírói státuszterülete által lefedett akkreditálási tevékenységekben, és csak az követően, hogy az IAF MLA jel használatára vonatkozó IAF ML 2:2016 Annex 1 megállapodást aláírták.
Az ILAC MRA jel és az ILAC MRA aláíró logójának együttes használata. Az együttes ILAC MRA jelet csak az MRA aláírója használhatja az ILAC MRA aláírói státusz területe által lefedett akkreditálási tevékenységekben, és csak az követően, hogy az együttes ILAC MRA jel egy példányát az ILAC titkársága jóváhagyta és az ILAC MRA jel használatára vonatkozó ILAC R7-F1 megállapodást aláírták.
A termék-, személy- vagy az irányítási rendszer tanúsító szervezet tanúsítási jelének és a NAH akkreditálási jelének együttesen alkalmazott formája.
Az akkreditálási, akkreditált státusz területének bővítési, felügyeleti és rendkívüli felügyeleti vizsgálati eljárás során az értékelési szakaszban a Nemzeti Akkreditáló Hatóság által kirendelt, az akkreditálási kérelemmel érintett területen szakértelemmel rendelkező személyek együttese. Az Értékelő Csoportot a vezető minősítő vezeti, tagjai lehetnek a minősítők és a szakértők.
Az MSZ EN ISO/IEC 17011 szerint: egy CAB folyamodványa, amelyben kérelmezi, hogy bírálják felül az akkreditáló Hatóság kedvezőtlen döntését, amelyet abban az eljárásban hoz a Hatóság, amelyben a CAB elnyerni kívánja az akkreditált státust.
Egy probléma valódi oka, amely orvoslásával biztosan megszüntetjük a nem-megfelelőség annak új-bóli előfordulását, továbbá elejét vehetjük sok más potenciálisan kialakuló nem-megfelelőség.
A Hatóság által lefolytatott, az Ügyfelekre vonatkozó új akkreditálási, akkreditálási státusz megújí-tási, akkreditált státusz területének bővítési, rendszeres és rendkívüli felügyeleti vizsgálati eljárások.
A NAH, illetve az akkreditáltak által használatos szöveg, amely megjeleníti a NAH-nak az EA MLA aláírói státuszát.
A Nemzetközi Akkreditálási Fórum Kölcsönös Elismerési Megállapodása (International Accreditation Forum Multilateral Agreement).
A Nemzetközi Akkreditálási Fórum Kölcsönös Elismerési Megállapodás (International Accreditation Forum Multilateral Agreement) jele. Használatát a Nemzetközi Akkreditálási Fórum Kölcsönös Elismerési Megállapodása (International Accreditation Forum Multilateral Agreement) szabályozza.
A Nemzetközi Laboratóriumakkreditálási Együttműködés Kölcsönös Elismerési Megállapodása (International Laboratory Accreditation Cooperation Mutual Recognition Arrangement).
Az ILAC MRA jel szöveges/ábrás jelként regisztrált, az ILAC tulajdonát képezi. Az ILAC MRA jel az ILAC Kölcsönös Elismerési Megállapodáshoz társul (MRA), és önmagában csak az ILAC és az elismert regionális együttműködési testületek használhatják.Használatát a Nemzetközi Laboratóriumakkreditálási Együttműködés Kölcsönös Elismerési Megállapodása (International Laboratory Accreditation Cooperation Mutual Recognition Arrangement) szabályozza.
Megismételt vizsgálatok vagy kalibrálások, amelyek ugyanazt, vagy más módszert alkalmaznak.
A laboratórium kalibrálási vagy vizsgálati működésének meghatározása vagy egy ellenőrző szervezet vizsgálati működésének meghatározása laboratóriumok közötti összehasonlítások útján.
Azon elvárható ismeretek, képességek, magatartási és viselkedési jegyek összessége, amelyek által a személy képes lesz egy adott feladat eredményes teljesítésére.
Az akkreditálás alapjául szolgáló MSZ EN ISO/IEC 17025 szabvány követelményeit kielégítő kalibráló laboratórium.
Jelen szabályozás vonatkozásában laboratórium alatt értendők az MSZ EN ISO/IEC 17025 szabványban szereplő szervezetek, az MSZ EN ISO 15189 szabvány szerinti orvosi laboratóriumok.
Ugyanazon vagy hasonló kalibrálási/vizsgálati tárgyon, két vagy több laboratórium vagy ellenőrző szervezet által, előzetesen meghatározott feltételekkel összhangban elvégzett kalibrálások/vizsgálatok megszervezése, végrehajtása és értékelése.
Laboratórium, amelyik felelősséget vállal az összehasonlítás megszervezéséért, lebonyolításáért.
A konkrét eljárások helyszíni szemle tervezésekor az értékelő csoport tagjai által összeállított értékelendő tevékenység.
A megfelelőségértékelési program egy dokumentált és a nyilvánosság számára elérhetővé tett követelményeket tartalmazó dokumentum, amely az alábbi tartalmi elemeket tartalmazza:
a) a megfelelőségértékelés tárgya, pl.: termék, folyamat, szolgáltatás, rendszer, személyzet,
b) azon követelmények, melyekkel szemben a megfelelőséget értékelik,
c) a módszer, ami alapján a megfelelőséget meghatározták, pl. vizsgálat, ellenőrzés vagy auditálás, és bármely olyan tevékenység, ami a megfelelőséget biztosítja,
d) bármely az PT által a MÉT-tel szemben meghatározott követelmény és bármely speciális alkalmazás vagy értelmezés/magyarázat, ha alkalmazható,
e) Az ISO/IEC 17011 bármely speciális alkalmazása vagy értelmezése/magyarázata, ha alkalmazható.
az ISO/IEC 17011 szerint meghatározott „witnessing”."
A MÉP akkreditálás követelményeknek való megfelelőségértékelése a PT vagy a MÉT által.
A mérési eredménynek azon tulajdonsága, hogy az eredmény egy referenciához (SI nemzetközi mértékegységrendszer) kapcsolódik a kalibrálások dokumentált, megszakítatlan láncán keresztül, ahol minden láncszem hozzájárul a megfelelő módszerrel kiszámított mérési bizonytalansághoz.
PT általi elismerés azt jelenti, hogy az PT elfogadja a MÉT által kiadott tanúsítványokat és jelentéseket, azért, hogy megerősítse, hogy a vizsgálat vagy kalibrálás eredménye, egy termék, egy folyamat, egy szolgáltatás, egy rendszer, vagy egy személy megfelel a MÉP követelményeinek. Ennek eredményeként, a MÉT képes a MÉP által lefedett megfelelőség értékelési tevékenységet végezni vagy joga van használni a PT védjegyét.
A NAH által működtetett és fenntartott és folyamatosan fejlesztett minőségirányítási rendszerével kapcsolatos feladatok ellátására kinevezett személy.
A NAH eljárásainak értékelési szakaszaiba bevont azon személyek, akiket a NAH jelen szabályzat 4.1.2.2. pontjában leírt feladatokkal bíz meg és hatáskörrel hatalmaz fel.
A NAH által a minőségirányítási rendszer részeként definiált minden olyan eljárás és/vagy szabályzat, amely a NAH működését szabályozza.
a PT/ILC program során kapott eredmények statisztikai kiértékelése során az adott eredmény az előre meghatározott tartományon kívül esik (vizsgálatnál: |z| ≥ 3, kalibrálásnál: |En| >1).
Az MSZ EN ISO/IEC 17011 szerint "Bármely szervezet vagy személy részéről az akkreditáló hatósággal szemben kifejezett olyan elégedetlenség, amely nem fellebbezés az akkreditáló hatóság, vagy egy akkreditált megfelelőségértékelést végző szervezet (Conformity Assesment Bodies) (a továbbiakban: CAB) tevékenysége miatt, mely választ igényel.
Az PT határozza meg a MÉT számára a speciális, egyedi követelményeket. Ezek nem lehetnek ellentétesek vagy nem zárhatják ki az akkreditációs szabványban foglalt követelményeket.
A PT által az ISO/IEC 17011 szabvány bármely követelményének speciális alkalmazása egy sajátos MÉP-ra (pl.: speciális kompetencia kritérium a minősítőknek, értékelési kritérium, speciális részletek az értékelő jelentésben stb.). Ezek nem mondhatnak ellent vagy nem zárhatnak ki semmilyen követelményt, amelyeket az ISO/IEC 17011 szabvány, 765/2008 EU rendelet, EA/ILAC/IAF kötelező dokumentumok tartalmaznak. E követelmények elfogadásáról szóló végleges döntést nemzeti szinten a NAH, vagy több nemzetet érintő esetekben az EA közgyűlése hozza meg.
A PT egy olyan azonosítható szervezet, aki kifejlesztette a MÉP-ot és felelős a rendszer tervezésért, fejlesztéséért.
Példák lehetséges program tulajdonosra:
a) szabványosító szervezetek
b) megfelelőségértékelő szervezetek – (MÉT-ek)
c) olyan szervezetek, melyek a MÉT által nyújtott szolgáltatásokat használják,
d) olyan szervezetek, akik megveszik vagy eladják a megfelelőségértékelési tevékenységeket;
e) gyártók vagy egyesületek, aki kifejlesztették a saját megfelelőségértékelési rendszerüket.
A NAH eljárásainak értékelési szakaszaiba bevont azon személyek, akiket a NAH jelen szabályzat 4.1.2.3. pontjában leírt feladatokkal bíz meg és hatáskörrel hatalmaz fel.
Az adott eljárás helyszíni vizsgálatának részletes leírása; az ISO/IEC 17011 szerint meghatározott „assessment plan”.
A NAH által odaítélt akkreditált státuszra történő hivatkozás meghatározott szöveg megjelenítésével, amely tartalmazza az akkreditált státusznak az akkreditálási okiraton feltüntetett nyilvántartási számát és az akkreditálási területet.
A NAH időszakosan működő, konkrét feladatokra létrehozott szakmai véleményező, javaslattevő szerve.
A NAH hatósági működése folyamán egy olyan egységes teljesítmény értékelő rendszer, mely kormányzatilag meghatározott módon és időközönként kerül elkészítésre; webes felületen keresztül.
Az akkreditálást kérelmező, illetve az akkreditált szervezetek és akkreditált természetes személyek.
A NAH eljárásainak értékelési szakaszaiba bevont azon személyek, akiket a NAH jelen szabályzat 4.1.2.1. pontjában leírt feladatokkal bíz meg és hatáskörrel hatalmaz fel.
2021. május 31. éjféltől már csak az MSZ EN ISO/IEC 17025:2018 szerint akkreditált vizsgáló- és kalibrálólaboratóriumok, valamint mintavevő szervezetek státusza marad érvényben.
A hátralévő idő: